TERVETULOA LOVIISAAN!

Loviisa on vajaan 16 000 asukkaan rannikkokaupunki Porvoon ja Kotkan välissä. Kaupungissa sijaitsevat 1700-luvulla rakennetut maalinnoitukset Ungern ja Rosen, merilinnoitus Svartholma sekä komendantintalo, nykyinen kaupunginmuseo. Loviisassa sijaitsee yksi Suomen vanhimmista puurakennuksista, 1600-luvun lopussa rakennettu Degerbyn ratsutilan sivurakennus, Suomen ainoa jäljellä oleva entinen puinen Seurahuone, nykyinen kirjasto ja mediateekki, uusgoottilainen kirkko sekä hyvin säilynyt vanha kaupunki. Kuningas Adolf Fredrik, kreivi Augustin Ehrensvärd, taidemaalari Helene Schjerfbeck, säveltäjä Jean Sibelius ovat nimiä, jotka liittyvät Loviisaan.

Tästä ja paljon muusta kerromme ja näytämme Teille mielellämme lisää!

Ota yhteyttä yhdistyksemme oppaisiin.

 

OPPAAT

Nimi Puhelin e-mail Opastuskielet
Galkina Galina +358400587575 begin_of_the_skype_highlighting            +358400587575      end_of_the_skype_highlighting galinagalkina196@mail.ru venäjä
Hansson Maija +358400860492 maija.hansson@gmail.com suomi
Henriksson-Sederholm Britt-Lis +358405218066 britt-lis.sederholm@pp.inet.fi ruotsi, suomi
Husu Anja +358407240091 anja.husu@gmail.com suomi
Häggblom Margareta +358407412499 margareta_haggblom@yahoo.se ruotsi
Klaus Tuija +358400727037 tuija.klaus@gmail.com suomi, englanti
Korhonen Birgit +358408407558 birgit.korhonen@sulo.fi suomi, ruotsi
Kozharskaya Valeriya +358405236655 lera222@yahoo.com venäjä
Longhurst Agneta +358405041014 agneta_longhurst@hotmail.com ruotsi, suomi, englanti
Nybom Maissi +358400960240 maissi.nybom@gmail.com suomi
Siebel Tamara +358405040670 tamara.siebel@gmail.com suomi, ruotsi, saksa, (venäjä)
Ståhls Marjut +358405308847 info@marjut.fi suomi
Suomalainen Ritva +358500618939 rit.suomalainen@sulo.fi suomi, ruotsi

 

 

 

 

 

 

©2017 Loviisan oppaat - Putteri (MMD Networks Oy)